Prawo UE

Zdaniem TSUE karty paliwowe to usługi finansowe

Zdaniem TSUE karty paliwowe to usługi finansowe

W dniu 15 maja 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie Vega International, sygn. C-235/18, w którym spółka austriacka wystawiała karty paliwowe swoim spółkom zależnym. Trybunał orzekł, że wystawcy kart paliwowych świadczą usługi finansowe, które są zwolnione z VAT. Stan faktyczny Austriacka spółka Vega International (spółka dominująca), zajmująca się transportem […]

Eksport – zdaniem TSUE liczy się faktyczny wywóz

Eksport – zdaniem TSUE liczy się faktyczny wywóz

W dniu 28 marca 2019 r. TSUE wydał kolejny wyrok (sprawa Mian Vins C-275/18) potwierdzający, że dla zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie towarów istotny jest wyłącznie fakt opuszczenia przez towary terytorium UE, nie zaś objęcie towarów procedurą celną. Stan faktyczny W latach 2012-2014 Pan Vinš, obywatel Czech, wysyłał pocztą […]

wooden gavel and books on wooden table,on brown background

Podatek od sprzedaży detalicznej – co dalej?

Już niebawem – 16 maja 2019 r. – Sąd Unii Europejskiej ogłosi wyrok w sprawach połączonych o sygn. T-836/16 oraz T-624/17, dotyczących wprowadzonego w 2016 r. w Polsce podatku od sprzedaży detalicznej, który został uznany przez Komisję Europejską jako niezgodny z przepisami Unii Europejskiej.

Sprawiedliwe opodatkowanie gospodarki cyfrowej według Komisji Europejskiej

Sprawiedliwe opodatkowanie gospodarki cyfrowej według Komisji Europejskiej

21 marca 2018 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe rozwiązania mające zagwarantować, że cyfrowa działalność gospodarcza będzie podlegać w UE opodatkowaniu w sposób sprawiedliwy , który jednocześnie będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu UE. Dzięki tym środkom Wspólnota ma objąć przodującą pozycję na świecie w procesie opracowywania przepisów podatkowych dostosowanych do nowoczesnej gospodarki i ery cyfrowej.

Split payment wg Komisji Europejskiej

Split payment wg Komisji Europejskiej

Komisja Europejska opublikowała w styczniu 2018 r. raport zawierający negatywną ocenę mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment) jako narzędzia do zwalczania wyłudzeń VAT. Zgodnie z oceną analityków, koszty związane z wdrożeniem i utrzymaniem systemu split payment najprawdopodobniej przewyższałyby wartość dodatkowego VAT, jaki można by w ten sposób odzyskać.