Przekazanie jedynemu wspólnikowi prawa do zwrotu nakładów inwestycyjnych w ramach likwidacji majątku było przedmiotem wydanego w dniu 14 kwietnia 2011 r. wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który uchylił wydaną przez Ministra Finansów interpretację prawa podatkowego (sygn. III SA/Wa 2092/10). Spór w niniejszej sprawie dotyczył kwestii czy przekazanie jedynemu wspólnikowi prawa do zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie obiektu sportowego stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem podatnika (spółki), zwrot nakładów inwestycyjnych nie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT – zarówno ze względu na brak czynności podlegającej opodatkowaniu, jak i brak podmiotu mogącego stać się podatnikiem. Natomiast zdaniem organu podatkowego, przekazanie udziałowcowi w wyniku likwidacji składników majątku w postaci wartości niematerialnych i prawnych stanowiło nieodpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, które podlegało opodatkowaniu, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.

WSA uznał, iż wydanie majątku w ramach likwidacji spółki kapitałowej wspólnikowi mającemu osobowość prawną prawie zawsze będzie przekazaniem towarów pomiędzy dwoma podatnikami. Co więcej, skoro towary te stanowią część majątku spółki wykorzystywaną przez nią w działalności gospodarczej, należy założyć, że ich odbiorca również prowadzący taką działalność nie działa jako konsument, a przeciwnie, że przekazane mu towary wykorzysta w działalności gospodarczej. A zatem interpretacja art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nakazująca zastosowanie go do sytuacji wydania majątku spółki wspólnikowi, który jest osobą prawną, w praktyce w większości przypadków będzie się łączyć z naruszeniem zasady neutralności i powszechności opodatkowania. Konkludując, w ocenie Sądu nieodpłatne przekazanie w wyniku likwidacji przez spółkę jedynemu udziałowcowi nakładów inwestycyjnych nie podlega opodatkowaniu, bowiem czynność ta związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, która do momentu zakończenia procesu likwidacji nadal istnieje.

Jan Czerwiński

Jan Czerwiński
Radca Prawny, Partner

jan.czerwinski@dzp.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *