28 kwietnia 2014 r. minister zdrowia wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Zmiana rozporządzenia ma zapewnić zgodność przepisów krajowych z postanowieniami Dyrektywy Komisji 2013/46/UE z dnia 28 sierpnia 2013 r. zmieniającej Dyrektywę 2006/141/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących białek, odnoszących się do preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt.

Zmiany wprowadzone w rozporządzeniu podzielić można na dwie kategorie:

  • Pierwszy typ ma charakter stricte merytoryczny.
  • Ponadto wprowadzono zmiany o charakterze czysto porządkowym, polegające na usunięciu nieścisłości, wynikających z poprzedniej treści rozporządzenia oraz zmiany stylistyczne.

Pierwszy rodzaj zmian odnosi się do konkretnych substancji. Obniżono minimalną dozwoloną zawartość preparatów do dalszego żywienia niemowląt produkowanych z hydrolizatów białka. Zgodnie z nowymi regulacjami dolny limit to 0,45 g/100kJ ((1,8 g/100 kcal) . Wymóg został ujednolicony z preparatami do dalszego żywienia niemowląt wytwarzanych z mleka krowiego. Rozszerzono zakres zastosowania L-argininy i jej chlorowodorku. Od teraz mogą być wykorzystywane nie tylko do produkcji preparatów do początkowego żywienia niemowląt, ale także do preparatów do dalszego żywienia niemowląt.

W związku ze zmianami, określono termin przejściowy na dostosowania się producentów. Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, których oznakowanie nie spełnia nowych wymagań w brzmieniu nadanym rozporządzeniem, mogą być wprowadzane do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 31 grudnia 2014 r. i pozostawać w obrocie do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do upływu daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.

Wśród zmian stylistycznych należy zwrócić uwagę na dwie modyfikacje. Po pierwsze, przy „dostępnej wartości energetycznej (energii) wyrażonej w kJ i kcal, zawartości węglowodanów, białka i tłuszczu w 100 g lub 100 ml produktu”, usunięto dopisek „bądź w określonej porcji preparatu proponowanej do spożycia”. Zamiast niego dodano określenie „oraz w odpowiednich przypadkach, w określonej porcji produktu proponowanej do spożycia”. Ponadto, nie wnoszące nic semantycznie terminy „ w różnej liczbie i różnym przypadku” w odniesieniu do „białka mleka krowiego” lub „białka mleka koziego” zastąpiono określeniami „w odpowiedniej liczbie i odpowiednim przypadku”.

Rozporządzenie weszło w życie 9 maja. Z jego treścią można zapoznać się tutaj.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *