long corridor in hospital with surgical beds.

9 maja 2016 r. został skierowany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza przepisy będące podstawą do wydania w/w rozporządzenia, ograniczyła kompetencje Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie postępowań w sprawie zawierania umów ze świadczeniodawcami. Od 1 lipca 2016 r. Prezes NFZ będzie określał przedmiot postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej oraz szczegółowe warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Natomiast kryteria oceny ofert, obecnie publikowane w formie zarządzeń Prezesa, będą określane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Należy jednak pamiętać, iż projekt rozporządzenia bazuje na szczegółowych kryteria wypracowanych dotychczas przez Prezesa NFZ, przejmując znaczną część z nich.

Jednakże celem zwiększenia przejrzystości dokumentu zmieniona została jego formuła – dla poszczególnych zakresów i rodzajów świadczeń określane są szczegółowe kryteria wraz z punktacją przypisaną poszczególnym warunkom rankingującym. Kryteria wyboru ofert zostały podzielone na dwie tabele: obejmującą szczegółowe warunki dla danego rodzaju świadczeń oraz obejmującą część wspólną dla wszystkich zakresów świadczeń.

Najważniejsze zmiany zaproponowane w rozporządzeniu obejmują:

  • premiowanie podmiotów prowadzących szkolenie specjalizacyjne lekarzy,
  • premiowanie świadczeniodawców prowadzących dokumentację medyczną w formie elektronicznej,
  • premiowanie świadczeniodawców realizujących kompleksowo świadczenia w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego,
  • gradację punktów w kryterium ciągłości z uwagi na jej wymiar,
  • premiowanie świadczeniodawców współpracujących z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji,
  • premiowanie świadczeniodawców posiadających ważną pozytywną opinię wojewody co do celowości inwestycji,
  • wprowadzenie nowego mechanizmu wyboru świadczeniodawców w przypadku uzyskania równej liczby punktów,
  • wprowadzenie punktów ujemnych za nieprawidłowości w realizacji umowy.

Co istotne zmiany te mogą mieć znaczący wpływ na kontraktację nowych świadczeń, w tym w szczególności programów lekowych. Dochodzi bowiem kolejny akt prawny, po Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 27/2012/DGL, który wymaga każdorazowej zmiany przy objęciu finansowaniem nowego programu. Wpłynie to niewątpliwie na wydłużenie czasu ich implementacji w związku z koniecznością nowelizacji w/w rozporządzenia przez Ministra Zdrowia.

W tym zakresie warto byłoby, aby organizacje podmiotów zainteresowanych powyższymi zmianami wystąpiły z uwagami dotyczącymi konieczności zawarcia przepisów wskazujących, że prace nad zmianą rozporządzenia zostaną rozpoczęte nie później niż w dniu wydania decyzji refundacyjnej dla nowego produktu.

Uwagi i opinie do projektu w ramach konsultacji społecznych można zgłaszać do 30 maja 2016 r. Termin konsultacji został skrócony do 21 dni ze względu na wejście w życie nowelizacji ustawy o świadczeniach, a tym samym konieczność wydania projektowanego rozporządzenia, z dniem 1 lipca 2016 r.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *