Co może zrobić pracodawca, gdy pracownik na zwolnieniu lekarskim publikuje zdjęcia z odbywanego właśnie wyjazdu wakacyjnego?
Rozwiązanie umowy o pracę
Przyczyny wypowiedzenia – im więcej tym (dalej) lepiej?
Do tej pory wśród pracodawców panowało przekonanie, że w wypowiedzeniu mogą wskazywać wiele przyczyn uzasadniających rozstanie z pracownikiem, a wypowiedzenie będzie uzasadnione gdy choćby jedna z nich okaże się usprawiedliwiona. Taka praktyka miała swoje źródło w dotychczasowym orzecznictwie Sądu Najwyższego. Ten jednak poczynił ostatnio kolejny krok w stronę złagodzenia wcześniejszych stanowisk i „ukrócenia” pojawiających się w praktyce nadużyć.
Uchylenie się od skutków prawnych zawartego porozumienia rozwiązującego umowę o pracę
Błędne przyjęcie, że strony łączy umowa terminowa w miejsce umowy na czas nieokreślony może stanowić przesłankę do uchylenia się od skutków prawnych zawartego w związku z tym przyjęciem porozumienia rozwiązującego umowę o pracę.
Spotkania robocze dotyczące zmian w umowach terminowych
2016 zaczynamy od zorganizowania kilku spotkań roboczych dotyczących zmian kodeksie pracy w zakresie umów terminowych.
Wyrok SN w sprawie „prawdomównej” pracownicy
Polemika z artykułem „Szef nie może zwolnić prawdomównego pracownika”.
Procedura zwolnień grupowych także w przypadku wypowiedzeń zmieniających
TSUE rozstrzygnął ostatecznie, że procedura zwolnień grupowych powinna mieć zastosowanie w razie dokonywania wypowiedzeń zmieniających, przekraczających progi ustawowe.
Los umów o zakazie konkurencji w razie przejścia zakładu pracy nadal niejasny
Uzasadnienia orzeczeń SN nie odpowiadają na wszystkie wątpliwości związane z umowami o zakazie konkurencji w razie przejścia zakładu pracy.
Zmiany w umowach terminowych od lutego 2016 r.
W piątek, 21 sierpnia, w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę nowelizującą Kodeks pracy m.in. w zakresie terminowych umów o pracę. Zmiany wejdą w życie po upływie 6 miesięcy ich od ogłoszenia, a więc obowiązywać będą od 22 lutego 2016 r.
(Nie)racjonalny przepis przejściowy nowelizacji Kodeksu pracy?
5 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą Kodeks pracy m.in. w zakresie nowych zasad dot. umów na czas określony. W tej chwili czekamy na publikację aktu w Dzienniku Ustaw, od tego bowiem momentu liczony będzie 6-miesięczny okres vacatio legis. O głównym kierunku zmian już pisaliśmy. W początkowym okresie obowiązywania nowelizacji to przepisy przejściowe będą jednak głównym punktem zainteresowania pracodawców oraz pracowników. Jednemu z nich warto poświęcić szczególną uwagę.
Upał w pracy?
Pogoda w ostatnich dniach jest iście tropikalna. W mediach pojawiają się ostrzeżenia przed upałami. Ale czy upał to wystarczający powód aby nie stawić się w pracy?