Tygodniowy przegląd prasy przygotowywany przez autorów naszego bloga we współpracy z serwisem pharma.info.pl

Przegląd prasy (4-7 lipca)

4 lipca

Nowa lista leków refundowanych – dodatkowe obciążenia dla szpitali

Na nowej liście leków refundowanych, opublikowanej przez Ministra Zdrowia, wprowadzono nowe leki i zmieniono limity finansowania dla niektórych grup limitowych. Chociaż nowe rozwiązanie może być korzystne dla pacjentów i części placówek medycznych, znaczące obciążenia powstaną w odniesieniu do leków zakupionych przez szpitale po starych cenach. Jak wskazuje Marcin Pieklak z kancelarii DZP, szpitale posiadające zapasy leków zakupionych według cen sprzed 1 lipca, aplikując je pacjentom po tej dacie, muszą liczyć się z mniejszym nawet do 1 tys. zł na opakowanie udziałem finansowym płatnika publicznego.

Źródło: Alina Treptow, Puls Biznesu, 4 lipca
https://pulsbiznesu.pb.pl/premium/4575793,45806,szpitale-zaplaca-za-polityke-lekowa

Przemysł farmaceutyczny – firmy ujawniają dane o kwotach przekazanych lekarzom

Firmy farmaceutyczne, a dokładnie firmy zrzeszone w Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutyczny (EFPSF) po raz pierwszy upubliczniły dane o korzyściach majątkowych, jakie w ramach współpracy z nimi osiągnęli pracownicy medyczni w 2015 r. Zgodnie z zestawieniem łącznie pracownicy medyczni otrzymali od przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego ponad 107 mln zł. Wskazane w zestawieniu kwoty to głównie opłaty za wykłady, prowadzenie zajęć na temat działania leków, doradztwo dla firmy czy pokrycie kosztów udziału w kongresach medycznych. Na ujawnienie indywidualnych danych zgodziło się 22% lekarzy, informacje o innych zebrano w raportach zbiorczych.

Źródło: Klara Klinger, Patrycja Otto, Dziennik Gazeta Prawna, 4 lipca
https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/957135,dwa-tysiace-od-producenta-lekow.html

5 lipca

Ministerstwo Zdrowia – konsultacje w sprawie refundacji wyrobów medycznych

Planowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja ustawy o refundacji przyniesie znaczące zmiany w zakresie refundacji wyrobów medycznych, co będzie się wiązać ze wzrostem obciążeń dla branży. Zgodnie z reformą system refundacji wyrobów medycznych zostanie ukształtowany w sposób zbliżony do refundacji leków. Proponowane rozwiązanie doprowadzi do usztywnienia cen i marż i doprowadzi do spadku udziały podmiotu publicznego w finansowaniu wyrobów medycznych.

Prowadzone obecnie rozmowy pomiędzy producentami i dystrybutorami wyrobów medycznych, a Ministerstwem Zdrowia mogą złagodzić wpływ reformy na rynek. Widoczne są już pierwsze efekty rozmów – jak wskazał Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed Ministerstwo wydłużyło okres konsultacji do 25 lipca, oraz przyjęło część argumentów przedstawionych przez Izbę i wyraziło chęć wypracowywania kompromisowych rozwiązań.

Źródło: Alina Treptow, Puls Biznesu, 5 lipca
https://pulsbiznesu.pb.pl/premium/4577021,65856,resort-usmierza-bol-biznesu

6 lipca

Reklama suplementów diety – wymagana prezentacja wszystkich informacji  

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu prezentacja suplementu diety powinna zawierać wszystkie informacje wymagane prawem, a zwłaszcza Rozporządzeniem unijnym nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, i nie może przy tym pomijać poszczególnych ich elementów. Sprawa przed sądem dotyczyła reklam na stronie apteki internetowej. W zamieszczonej na stronie prezentacji suplementu diety nie wskazano ilości netto oraz w nieprecyzyjny sposób określono dawki zalecanego spożycia. Chociaż po interwencji organów nadzoru doprecyzowano informacje w zakresie zalecanego spożycia, nie dodana została informacja o ilości netto. Sąd uznał taką reklamę za niedopuszczalną w świetle wymogów prawa unijnego. Jak podkreślono, informacje na temat żywności muszą zawierać pełne dane o składnikach i ilości środka spożywczego. Zdaniem Sądu, spostrzeżenia te w pełnym stopniu należy odnieść również do suplementu diety.

Źródło:Danuta Frey, Rzeczpospolita, 6 lipca
https://www.rp.pl/Konsumenci/307069981-WSA-suplementy-diety-przez-internet-z-wszystkimi-wymaganymi-informacjami.html

Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, leczenie psychiatryczne oraz refundacja wyrobów medycznych – priorytety NFZ na 2017 r.  

Zgodnie z projektem planu finansowego NFZ na 2017 r. największy wzrost dofinansowania z środków publicznych obejmie opiekę nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, leczenie psychiatryczne oraz refundację wyrobów medycznych. W niektórych przypadkach zmianie ulegnie również sposób finansowania. W zakresie lecznictwa zamkniętego – dla wybranych szpitali, uznanych za kluczowe w danej dziedzinie wyłączony byłby obowiązek ubiegania się o dofinansowanie poprzez uczestnictwo w konkursie. W ramach tej procedury negocjowany byłby budżet, w którym dana jednostka gwarantowałaby gotowość przyjęcia pacjentów i opiekę w razie takiej potrzeby. Rozmiar dofinansowania nie będzie przy tym zależeć od liczby pacjentów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 6 lipca
https://pharma.info.pl/WiecejNaLeczenieW2017R–news-18952.html

7 lipca  

Rynek farmaceutyczny – USP Zdrowie przejmuje Grupę Naturell

Jak zostało ogłoszone 6 lipca br. USP Zdrowie, działająca na rynku OTC i suplementów diety, dokonała przejęcia wszystkich akcji polsko-szwedzkiej Grupy Naturell. Zgodnie z komunikatem USP, inwestycja ma na celu zwiększenie udziałów firmy w obszarze suplementów diety.
Zdaniem ekspertów, w związku z rozwiniętą działalnością marketingową USP, przejęcie może przynieść wzrost sprzedaży produktów oznaczonych marką Naturell. Co więcej, jest to  szansa na rozszerzenie działalności firmy na rynku szwedzkim.

Źródło:Puls Biznesu, 7 lipca
https://pulsbiznesu.pb.pl/foto/4579447,77856,100655,54628

NIK – ocena działalności Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej

Najwyższa Izba Kontroli w informacji  „Wykonywanie przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną zadań określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne” przedstawiła wyniki kontroli działalności Generalnego Inspektora Farmaceutycznego oraz inspektorów wojewódzkich.
Działalność GIF została oceniona przez NIK pozytywnie. Wśród największych problemów wskazano braki kadrowe oraz niewystarczające uprawnienie kontrole i koordynacyjne nad inspektorami wojewódzkimi.

Negatywnie oceniona została działalność inspektoratów wojewódzkich w Warszawie i Poznaniu. Organom tym zarzucono niestosowanie się do poleceń GIF oraz szereg nieprawidłowości i zaniechań przy sprawowaniu nadzoru nad placówkami obrotu produktami leczniczymi.
W kontekście raportu NIK powróciły podnoszone od dłuższego czasu głosy domagające się przekształcenia struktury organizacyjnej PIF. Obecnie WIF – wchodzący w skład zespolonej administracji wojewódzkiej – dysponuje niezależnością organizacyjną w stosunku do GIF, co w praktyce wiąże się z rozbieżnością w interpretacji przepisów i problemami z koordynacją działań kontrolnych. Wśród potencjalnych rozwiązań podnosi się m.in. stworzenie centralnej agencji leków wzorem niektórych państw UE.

Źródło: Grzegorz Rychwalski, Puls Medycyny, nr 12 (12)
https://e.pulsmedycyny.pl/4577763,78910,pionowy-schemat-dzialania-inspekcji-usprawni-nadzor-nad-produktami-leczniczymi

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *